30 stycznia 2024

Czy piłka nożna jest dobra dla dzieci?

Czy piłka nożna jest dobra dla dzieci

Piłka nożna – sport znany i uwielbiany na całym świecie – nie tylko dostarcza emocji na boisku, lecz także zapewnia szereg korzyści pod względem rozwoju dzieci. Zapisanie pociechy do akademii piłkarskich, których głównym celem jest szkolić młodych adeptów futbolu, to krok ku lepszej koordynacji fizycznej, wzmocnieniu mięśni czy nauce umiejętności społecznych. Dlaczego warto zachęcić dziecko do trenowania piłki nożnej?

Zapisanie dziecka na treningi piłki nożnej – czy warto?

Piłka nożna jest ulubioną dyscyplinę sportową wielu dzieci, które z chęcią podejmują się jej trenowania. Rodzice poszukujący możliwości znalezienia atrakcyjnego i aktywnego sposobu spędzenia czasu przez swoją pociechę często wybierają dla nich akademie piłkarskie, które dostępne są niemal wszędzie. Łatwy dostęp do możliwości szkolenia umiejętności przez najmłodszych oraz niezwykle interesujący sport to jednak nie jedyne walory jego uprawiania.

Warto wiedzieć, że regularne treningi piłki nożnej to nie tylko bardzo przyjemna dla dziecka forma spędzenia czasu, lecz również korzyści pod względem jego prawidłowego rozwoju fizycznego, społecznego oraz psychicznego. Trenowanie piłki nożnej poprawia gibkość, zwinność, sprawność, koordynację i korzystnie wpływa na motorykę oraz cały organizm dziecka, wzmacniając mięśnie, serce, płuca i ruchomość stawów, a także uczy współdziałania w grupie, odpowiedzialności oraz odporności na stres czy radzenia sobie z różnymi trudnościami.

Trenowanie piłki nożnej – jak wpływa na rozwój dziecka?

Gra w piłkę nożną jest dla dzieci fantastyczną formą aktywności sportowej, pozwalającej na wszechstronny rozwój dziecka. I to nie jedynie pod kątem fizycznym, choć to właśnie o nim wspomina się najczęściej. Poniżej prezentujemy kilka istotnych korzyści z regularnych treningów piłkarskich dla dziecka.

Fizyczny rozwój dzieci

Odpowiedź na pytanie, czy piłka nożna jest dobra dla dzieci, warto zacząć od przedstawienia wpływu, jaki ma ona na rozwój fizyczny najmłodszych pociech. Wszelkie ruchy, jakie wykonywane są w czasie treningów, takie jak bieganie, skakanie i kopanie piłki rozwijają motorykę ogólną, wytrzymałość, gibkość, szybkość oraz siłę mięśni. I to nie tylko nóg, ponieważ w ćwiczenia wykonywane pod okiem przeszkolonych trenerów zaangażowane są wszystkie partie ciała.

W czasie wysiłku organizm dziecka pobiera również większą ilość tlenu, co przekłada się na wzmocnienie serca, płuc oraz dotlenienie wszystkich komórek ciała i narządów wewnętrznych. Przekłada się to z kolei na lepszą koncentrację dziecka oraz poprawę jakości jego snu.

Poprawa umiejętności koordynacyjnych

Trening piłki nożnej, w czasie którego wykonywane są różne ćwiczenia i aktywności, takie jak kopanie piłki, utrzymywanie równowagi, unikanie przeciwników sprawia, że rozwijają się umiejętności motoryczne i koordynacyjne dzieci. Poprzez uczestnictwo w treningach i meczach młodzi sportowcy zdobywają pewność siebie w zakresie swoich zdolności fizycznych.

Aktywny tryb życia

Treningi piłki nożnej dla dzieci to także sposób na uczenie ich od najmłodszych lat zdrowych nawyków. Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów na zapobieganie otyłości, która jest prawdziwą plagą nie tylko wśród dorosłych, lecz również w coraz większym stopniu w młodszych grupach wiekowych. Sport w każdej formie zapobiega złym przyzwyczajeniom w przyszłości.

Kształtowanie umiejętności społecznych

Piłka nożna to sport zespołowy, co oznacza, że kładziony w niej jest nacisk nie tylko na umiejętności piłkarskie. Dzieci uczą się również współpracy oraz komunikacji z współzawodnikami, przeciwnikami, trenerami, a nawet sędziami. Wspólna praca w drużynie pomaga kształtować umiejętności społeczne, takie jak zdolność do słuchania, kompromisu i szacunku dla innych.

Przestrzeganie zasad i dyscyplina

Piłka nożna naucza dzieci przestrzegania zasad gry oraz szacunku dla sędziów i przeciwników. Wprowadzenie dyscypliny sportowej w młodym wieku ma pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru. Młodzi piłkarze uczą się punktualności, respektowania obowiązujących reguł oraz współdziałania.

Budowanie zdolności psychicznych

Granie w piłkę nożną rozwija zdolność koncentracji i podejmowania szybkich decyzji na boisku. Młody zawodnik musi skupić się na poprawnym wykonywaniu określonego ćwiczenia lub ruchu – precyzyjnie uderzyć piłkę, aby poleciała w konkretnym kierunku, przejąć ją od zawodnika ze swojej drużyny, stale obserwować toczącą się grę i prawidłowo reagować. To także doskonała okazja do nauki radzenia sobie z sukcesami i porażkami, które są na stałe wpisane w uprawianie sportu. Wysiłek fizyczny jest również bardzo skuteczną metodą na odprężenie, redukcję stresu, zdenerwowania i napięcia oraz na poprawę samopoczucia.

Piłka nożna dla dzieci – odpowiedni czas, aby zacząć treningi piłkarskie

Piłka nożna stanowi doskonałe narzędzie do wszechstronnego rozwoju dzieci, zarówno fizycznego, jak i psychicznego oraz społecznego. Przez zabawę i współzawodnictwo, maluchy uczą się wartościowych umiejętności, które pozostaną z nimi przez całe życie. Ważne jest jednak, aby wspierać dzieci w ich zainteresowaniach i pamiętać, że każde dziecko jest inne, a wybór aktywności powinien być zawsze dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Z tego względu moment na to, aby rozpocząć trening piłkarski swojej pociechy i skierować ją do szkółki piłkarskiej może być bardzo różny. Często już niektóre dzieci w wieku przedszkolnym będą gotowe pod względem psychicznym oraz fizycznym na uczestnictwo w zajęciach, podczas gdy dla innych nastąpi to nieco w późniejszym czasie. Często idealny czas pojawia się wtedy, gdy dziecko samo zainteresuje się piłką nożną i przejawi chęć uczęszczania do szkółki piłkarskiej.

Zobacz inne artykuły

Analiza sportowa Bieruń

19 marca 2024

Testy sportowe dla KS Unia Bieruń Stary

16 marca przeprowadziliśmy testy w klubie KS Unia Bieruń Stary. Klub bardzo mocno stawia na rozwój swoich młodych zawodników, a my chętnie […]

Co wpływa na rozwój fizyczny dziecka i w jaki sposób go wspierać

30 stycznia 2024

Co wpływa na rozwój fizyczny dziecka i w jaki sposób go wspierać?

Rozwój fizyczny dziecka jest złożonym procesem, który w zależności od różnych okoliczności i czynników może mieć inną długość trwania oraz tempo. Z […]

Testy sprotowe Kraków

8 kwietnia 2024

Relacja z testów w Krakowie

Za nami kolejne testy, które tym razem przeprowadziliśmy w Krakowie. Pojawiło się na nich wielu młodych i utalentowanych zawodników. Testy przebiegły bardzo […]

26 lutego 2024

Relacja z testów w Katowicach

W dniach 17-18 luty 2024 odbyły się nasze testy sportowe w Katowicach. Miały one miejsce w Kopalni Futbolu przy ulicy Milowicka 1F, […]

Doskonała szansa na przyszłość sportową Twojego dziecka!

Idealne rozwiązanie dla szkółek sportowych

"Nasza pewność siebie pochodzi z naszego przygotowania"

– Ronaldinho