Koordynacyjne zdolności motoryczne
Zdolności koordynacyjne są niezwykle ważne w każdej dziedzinie sportu. Dobrze rozwinięta koordynacja ruchowa, obejmująca umiejętność wykonywania, łączenia, różnicowania i dostosowania działań ruchowych, orientację czasowo-przestrzenną, szybką reakcję, rytmizację oraz równowagę, umożliwia efektywne wykonywanie określonych ruchów i dopasowanie ich do zmiany sytuacji.
Trening koordynacyjny w piłce nożnej
Koordynacja ruchowa jest bazą do kształtowania techniki i stanowi nieodzowny element właściwej gry w piłkę nożną, gdyż występuje w niemal każdym działaniu zawodnika. To właśnie ona, w połączeniu z szybkością, stanowią podstawowe kryterium selekcyjne.
Trening zdolności koordynacyjnych opiera się na ćwiczeniach utrwalających prawidłowe wzorce ruchowe oraz precyzję i szybkość ich wykonania. Tego rodzaju treningi należy prowadzić systematycznie we wszystkich okresach i etapach szkolenia piłkarzy nożnych.
Praca nad poszczególnymi koordynacyjnymi zdolnościami motorycznymi powinna być przeprowadzana właśnie na etapie uczęszczania adepta do szkółki piłkarskiej, gdyż najlepszym momentem dla kształtowania koordynacyjnych zdolności motorycznych jest okres od 6 do 13 roku życia.
Holistyka w przygotowaniach
Prawidłowy rozwój koordynacyjnych zdolności motorycznych pozwala zawodnikom między innymi:
- szybciej i efektywniej opanowywać różne czynności ruchowe,
- na wyższą jakość opanowania nowych i przekształcania starych nawyków,
- szybsze uzyskanie wysokiego zaawansowania sportowego,
- efektywniejsze opanowanie umiejętności techniczno-taktycznych,
- dłuższą kontynuację kariery w sporcie wyczynowym.
Wszystkie późniejsze zmiany bazują na potencjale wypracowanych w fazie rozwoju. Niemniej jednak nawet na etapie piłki seniorskiej możliwa jest poprawa KZM, choć ich doskonalenie w późniejszym okresie wymaga dłuższego czasu oraz zdecydowanie większego nakładu pracy.
Opracowana przez nas analiza potencjału sportowego dostarczy informacji opisujących stopień rozwoju KZM u poszczególnych zawodników. Dzięki temu możliwa jest poprawa i uzupełnienie braków już na etapie ich wystąpienia. Zawodnicy o niskim poziomie motorycznych zdolności koordynacyjnych wolniej opanowują nowe elementy techniczne bądź później reagują na złożone sytuacje taktyczne w trakcie gry. Z tego powodu tak ważny jest odpowiedni trening zdolności koordynacyjnych.
Kształtowanie zdolności motorycznych młodych sportowców
Zdolności motoryczne, takie jak szybkość, gibkość, wytrzymałość oraz siła powinny być rozwijane w każdej dziedzinie sportowej, w tym również w piłce nożnej. Elementy te bowiem wzajemnie się uzupełniają, a praca nad nimi umożliwia uzyskiwanie lepszych wyników.
Dzięki wiedzy na temat osiągnięć, jakie dziecko ma w danej strefie motorycznej, które pozyskać można dzięki testom Analizy Potencjału Sportowego, możliwe jest położenie nacisku w czasie treningu na określone ćwiczenia, co umożliwi osiągnięcie sportowcom maksymalnych efektów w danym sporcie.
Pełen pakiet oferowanych przez nas testów daje Państwu nie tylko wyniki sportowe, ale także informację między innymi o:
Szczegółowej analizie składu ciała
Funkcjonowania układu mięśniowego i ewentualnie zaburzonej pracy mięśni stabilizujących rejon stawu biodrowego/skokowego.
Wystąpieniu okresu zwiększonego ryzyka kontuzji.
Częściowo funkcjonowania układu nerwowego np. potencjalnie zaburzonej stabilności rejonu centralnego.
Częściowo funkcjonowania układu nerwowego np. potencjalnie zaburzonej stabilności rejonu centralnego.
Aktualnych parametrach motorycznych: szybkość, wytrzymałość i wytrzymałość szybkościowa.
Zainteresowany współpracą?
Jeśli masz pytania, wątpliwości, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.