Motoryka
Przygotowanie motoryczne jest niezwykle istotne dla sportowców. Ogólna sprawność ma takie samo znaczenie, jak i umiejętności techniczno-taktyczne. Stanowi ona bazę do sukcesu zawodnika, który dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pod tym względem może osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w swojej dyscyplinie.
Motoryka w sporcie
Zobrazować to można na przykładzie piłkarzy, którzy biorą udział w meczach mistrzowskich. Statystyki pokazują, że na profesjonalnym poziomie piłkarz w trakcie 90 minut pokonuje około 11 kilometrów, a jest przy piłce średnio 2 minuty 30 sekund. Obrazuje to, jak wiele wysiłku trzeba włożyć, aby jak najlepiej wykorzystać czas, w trakcie posiadania piłki. Wysokie dyspozycje motoryczne: wytrzymałościowe, szybkościowe, siłowe i koordynacyjne przekładają się na wyższy poziom umiejętności piłkarskich.
WYTRZYMAŁOŚĆ
Wytrzymałość jest zdolnością do wykonywania intensywnej, długotrwałej pracy. Praca
nad nią jest bardzo istotna w każdej dziedzinie sportu, gdyż dzięki niej zawodnicy są w
stanie radzić sobie z narastającym zmęczeniem.
`Wytrzymałość można podzielić na tlenową i beztlenową, a ich wzajemny stosunek pozwala określić dla danej testowanej populacji (drużyna, szkółka, rocznik) typ zawodników jako np. szybkościowych lub wytrzymałościowych. Wysoki poziom wytrzymałości tlenowej pozwala między innymi na rozwijanie szybkiego tempa gry, szybkiego powrotu po stracie piłki czy dużej tolerancji na narastające zmęczenie. Z kolei wysoki poziom wytrzymałości beztlenowej umożliwia rozwijanie zdolności do wysiłków eksplozywnych takich jak szybszy start, drybling i silniejszy strzał.
Przygotowana przez nas analiza wytrzymałości zawiera określenie maksymalnego pułapu tlenowego, co umożliwi trenerom porównanie predyspozycji młodych zawodników do wykonywania długotrwałej pracy o umiarkowanej intensywności, a tym samym optymalnego rozmieszczania ich na boisku.
SZYBKOŚĆ
Szybkość to najbardziej genetycznie uwarunkowana zdolność motoryczna. W sporcie kojarzy się ona przede wszystkim z biegnący sportowcem, ale szybkość to nie tylko szybkość biegu.
To także optymalne postrzeganie i ocena wydarzeń na boisku, przewidywanie akcji przeciwnika i zagrań partnerów oraz krótki czas reakcji. Właściwe przygotowanie szybkościowe stanowi podstawowy element treningu kondycyjnego. Tylko precyzyjne i szybkie wykonanie przyjęcia i podania w odpowiednim momencie decyduje o dynamicznym obrocie gry.
Wykonywana i dostarczana przez nas analiza szybkości daje możliwość nie tylko weryfikacji klasycznych umiejętności szybkościowych sportowca, lecz także dostarcza informacji o zdolności do szybkiej i właściwej reakcji zawodnika na podanie piłki do wybiegającego na „wolną pozycję” partnera, niezwłoczny start do piłki czy na natychmiastowe działanie obronne (odbiór lub wybicie piłki) w odpowiedzi na określony zwód przeciwnika.
SIŁA
W celu poprawy szybkości należy pracować także nad innymi cechami motorycznymi, w tym szczególnie nad siłą. W piłce nożnej poza siłą nóg szczególną rolę odgrywają mięśnie brzucha. Zwiększona siła tych mięśni pozwala na szybszy start czy lepszy doskok.
Dzięki opracowanej przez nas analizie siły otrzymujecie Państwo informację opisującą podstawę stabilności tułowia i kręgosłupa czy wytrzymałości mięśniowej górnych partii ciała zawodnika. Przekazane informacje nie tylko ułatwiają podnoszenie umiejętności technicznych, radzenie sobie w niekończących się przepychankach podczas meczu, ale przede wszystkim zapobiegającą urazom i kontuzjom.
GIBKOŚĆ
Odpowiednia elastyczność mięśni, więzadeł i ścięgien umożliwia opóźnienie procesu zmęczenia, oddalając w czasie stan nadmiernego napięcia mięśniowego i zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej.
Dla opanowania prawidłowej techniki działań ruchowych duże znaczenie ma wysoka ruchomość w stawach. Wysoki poziom gibkości wpływa na precyzyjne wykonywanie szczególnie tych elementów gry, które wymagają dużej amplitudy ruchów w stawach np. uderzenie wysoko lecącej piłki z woleja czy zwody ciałem w pojedynkach 1×1.
Analiza gibkości przygotowana przez nas daje możliwość sprawdzenia i ewentualnej poprawy elastyczności mięśni zawodnika. Dzięki temu mają Państwo realny wpływ na efektywność, swobodę, ekonomiczność, szybkość i dokładność wykonywania elementów technicznych.
Kształtowanie zdolności motorycznych młodych sportowców
Zdolności motoryczne, takie jak szybkość, gibkość, wytrzymałość oraz siła powinny być rozwijane w każdej dziedzinie sportowej, w tym również w piłce nożnej. Elementy te bowiem wzajemnie się uzupełniają, a praca nad nimi umożliwia uzyskiwanie lepszych wyników.
Dzięki wiedzy na temat osiągnięć, jakie dziecko ma w danej strefie motorycznej, które pozyskać można dzięki testom Analizy Potencjału Sportowego, możliwe jest położenie nacisku w czasie treningu na określone ćwiczenia, co umożliwi osiągnięcie sportowcom maksymalnych efektów w danym sporcie.
Pełen pakiet oferowanych przez nas testów daje Państwu nie tylko wyniki sportowe, ale także informację między innymi o:
Szczegółowej analizie składu ciała
Funkcjonowania układu mięśniowego i ewentualnie zaburzonej pracy mięśni stabilizujących rejon stawu biodrowego/skokowego.
Wystąpieniu okresu zwiększonego ryzyka kontuzji.
Częściowo funkcjonowania układu nerwowego np. potencjalnie zaburzonej stabilności rejonu centralnego.
Prawidłowej budowie szkieletu i wystąpieniu ewentualnej koślawości stóp czy potencjalnych skrzywień kręgosłupa,
Aktualnych parametrach motorycznych: szybkość, wytrzymałość i wytrzymałość szybkościowa.
Zainteresowany współpracą?
Jeśli masz pytania, wątpliwości, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.